Yangın Sonrası Temizlikte Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yangın sonrası temizlik bu alana özel yöntem ve tekniklerin kullanımını zorunlu kılması açısından, geleneksel temizlik hizmetlerinden farklıdır. Standart temizlik hizmetlerinde genel temizlik hizmetlerinde kullanılan malzemeler ve ekipmanlar kullanılabilirken yangın sonrası temizlik hizmeti için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Yangın sonrası temizlikte hem takım liderlerin hem de takım bireylerinin bu alanda uzman olmaları, geçmiş tecrübelerinden yararlanmaları gerekir. Örnek verecek olursak sadece yüzey temizleyici kullanılarak, ya da basınçlı su yardımıyla temizlik yapmaya çalışarak yangın temizliğinin tam olarak icra edilmesi mümkün değildir. Standart temizlik yöntemlerinin yangın temizliği için de kullanılması, sadece uygulama alanındaki objelerin temizlenmemesine değil aynı zamanda daha çok kirlenmesine de yol açabilir. Örneğin bu alanda uzmanlaşmamız bir firma tarafından yangın temizliği adı altında basınçlı suyla is izlerini yok etmeye çalışırsa o is izlerini yok etmek yerine izlerin aralardan sızarak yapı veya obje içine sinmesine kalıcı olarak orada hapsolmasına neden olur. İs izlerinin ya da duman lekelerinin yapının duvarında veya içinde sıkışması söz konusu olursa profesyonel müdahaleyle bile izlerin yok edilmesi mümkün olmayabilir bu nedenle yangın sonrasında deneyimsiz kişiler veya firmalar olaya müdahil olmamalı işi uzmanına bırakmalıdır.
Yangın sonrası temizlik için hangi deterjanlar ve malzemeler kullanılır?
Yangın temizliği için nelerin yapılması gerekiyor sorusuna cevap vermeden önce nelerin yapılmaması gerekir sorusuna cevap vermek daha mantıklıdır; zira  yangın temizliğinde ana kural yapılmaması gerekenlerin yapılmamasıdır.

Yangın sonrası temizlikte neler yapılmamalıdır?
Yangın temizliği alanında uzmanlaşmış, bu alanda eğitim almış kişiler olay yerine gelmeden hiçbir müdahaleye girişilmemelidir.
Islak bezlerle temizleme yapılmamalıdır.
İs veya duman lekeleri basınçlı su ya da nemli bezlerle temizlenmemelidir.
Tavan, taban ve duvarlar elektrik süpürgesi ya da benzeri bir vakumlama sistemi kullanılarak temizlenmemelidir.
Kullanım alanına hakim olmadığınız kimyasal temizlik malzemeleri kullanmamalısınız.
Sadece sanayi tipi yangın sonrası temizlik hizmetlerine özel üretilen mekanizmalardan yararlanılmalıdır.
Ortamdaki eşyalar isten ve duman lekelerinden arındırılmak üzere bezlerle silinmemelidir.

Yangın sonrası temizlikte neler yapılmalıdır?

Yangın sonrası temizlik firmasının temizlikten önce ve sonra ozonlama teknolojisini kullanarak ortamı olası mikroplardan ve bakterilerden arındırması gerekir.
Temizlik elemanları bu hizmete uygun kıyafetler giymelidirler.
İs ve duman lekesi çıkarıcı kimyasallar ve deterjanlar kullanılmalıdır
Özel eldilvenler kullanılmalıdır
Atıklar yaşam alanlarından uzak uygun bir yere götürülmelidir
Tüm temizlik işlemleri tamamlanınca tekrar ozonlama yapılarak hijyen koşulları sağlanmalı, mekan yaşanabilir bir hale getirilmelidir.
Temizlik hizmetinin aceleye getirilmemesi gerektiği gibi, müşterinin mağduriyeti göz önünde bulundurularak zamanında teslim edilmelidir.